
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.04 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.01 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 200 mA |
| Forward Voltage | 800 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Power Dissipation | 225 mW |
| Reverse Recovery Time | 5 ns |
| Average Rectified Current | 200 mA |
| Max Reverse Leakage Current | 2 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Dual |
| Max Surge Current | 600 mA |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 600 mA |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 600 mA |
| Reverse Current | 2 µA |
| Recovery Time | 5 ns |
| Schedule B | 8541100070 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
Stock: 810
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12482
Ext.Price$0.12482
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12482 | $0.12482 |
| 10 | $0.07763 | $0.77630 |
| 50 | $0.06937 | $3.46850 |
| 100 | $0.06198 | $6.19800 |
| 500 | $0.04822 | $24.11000 |
| 1000 | $0.04446 | $44.46000 |
| 3000 | $0.02565 | $76.95000 |
| 5000 | $0.02505 | $125.25000 |
